Šampion a komár

Mario Chiapuzzo – Faber Teater

FABER TEATER

Mario Chiapuzzo

První cyklo představení v Plzni je určené pro diváky a divačky všeho věku na kolech a bicyklech. Vstupné, resp. vjezdné, je zdarma. Prosím, abychom věděli, kolik vás máme čekat, přihlašte se na událost zde. Za registraci předem budeme rádi, není ale podmínkou. Pokud nemáte kolo, ale chtěli byste představení zažít, na místě budeme mít k půjčení omezený počet kol. A nebojte se, pojedeme pomalým tempem v klidných částech města. Začínáme U Branky, nechte se překvapit, kam společně dojedeme.

ŠAMPION A KOMÁR V této nezvyklé show jsou všichni na kole, jezdí na něm napříč časem a prostorem. Postavy jsou Průvodci časem, na sobě mají balijské masky a diváky provedou za ruku životem a dobou jednoho neobyčejného cyklistického šampiona jménem Fausto Coppi. Pod koly jim ubíhá dvacáté století… Okamžiky z Coppiho života a historická fakta do sebe narážejí, čas se krátí a zároveň rozpíná, až najednou všichni existují jen v přítomném čase. Na jednotlivých zastaveních se odehrají ty nejpamětihodnější momenty, od Tour de France přes další vítězství a prohry až po konečné Coppiho setkání s malým africkým komárem, který ho bodnul. Na tuhle velkolepou jízdu se mohou vydat všichni!

FABER TEATER vznikl v Chivassu (Turín, Itálie) v roce 1995 z divadelního workshopu na střední škole. Od roku 2009 ho podporuje italské ministerstvo kultury. Soubor tvoří dvě herečky, čtyři herci, promotér a další spolupracovníci. Pro Faber Teater je podstatný nejen divadelní jazyk, ale také síla a energie, vtělená do zážitku, jenž člověka vzrušuje, přechází na diváka a umělecky se v něm dotváří. Věří ve spektakulárnost jako intenzivní výměnu emocí, energií, „příběhů” s diváky a s místy, často nekonvenčními, která si vybírá k prezentaci.

Slovo „faber” znamená v latině kovář, zhotovitel, řemeslník, je to ten, kdo miluje, opatruje a tvoří své umění, své nástroje, ten kdo své nástroje užívá, pečuje o ně a nepřetržitě hledá nové možnosti svého uměleckého života. Herec, herečka, muži a ženy pracující v divadle používají svá těla a mysle jako nástroje umění trénovat, formovat a posilovat tělo, mysl, duši. V uměleckém životě zažíváme různé momenty: od zkoumání herecké práce přes vytváření a šíření našich představení, od plánování k realizaci divadelních, vzdělávacích a kulturních událostí.

Představení realizujeme ve spolupráci s Plzeň na kole.