Bratři Karamazovi

F. M. Dostojevskij, Evald Schorm

ČINOHRA 16–20, DIVADLO DISK

Aminata Keita

BRATŘI KARAMAZOVI Synové Fjodora Pavloviče Karamazova vyrůstali bez otce a k otcovskému domu necítí nic než strach a odpor. Přesto se do něj všichni vrátili, aby se odtamtud mohl každý z nich vydat za svým vlastním osudem. Jediné, co tomu brání, je starý šašek a chlípník, prohnilý Karamazov.

Co vznikne, když se mladí lidé vystaví Dostojevského analýze člověka? Jak se se střetnou s brutalitou světa bez pravidel, bez autority a bez otce, se světem, v němž je všechno dovoleno…?

Každý z vás si přeje smrt svého otce! A já jsem taky pěkný zločinec.

ČINOHRA 16-20 je divadelní soubor, který vznikl na Katedře činoherního divadla DAMU. Spojuje herce, scénografy, dramaturga a režiséry, kteří se nadchli pro divadlo dramatu a potřebovali vylézt zpoza vysokoškolských škamen. Se základem ve školních pracích se repertoár Činohry 16-20 postupně rozšířil o další inscenace. Od roku 2018 soubor působil v Divadle Kolowrat, kam vstoupil uspořádáním bergmanovského festivalu Bergman 100 a nazkoušel dvě inscenace podle Bergmana (Léto s Monikou a Ze života loutek) a jednu podle Dostojevského (Bílé noci). V roce 2020 soubor ukončil činnost v Kolowratu i v Divadle DISK, kam mezitím studenti došli (a kde inscenovali Višňový sad nebo Bratry Karamazovy), a z Činohry 16-20 se stala volná platforma pro vznik projektových inscenací – posledním takovým bylo Poslední zrnko písku nazkoušené pro festival Divadelní léto pod plzeňským nebem.