Nejmenší ze Sámů

Československé klacky

DRAMA LABEL

Johana Bártová

NEJMENŠÍ ZE SÁMŮ Za polárním kruhem, kde sídlí zima a chlad, žijí Laponci. Mají svá sobí stáda, o které se starají, a když už sobi nemají co jíst, vydávají se s nimi pastevci na cestu za potravou. Jednoho dne se na takovou cestu vyráží i nejmenší Sám. Netuší, co ho čeká, ale bezhlavě se pouští do dobrodružství. Inscenace vznikla jako klauzurní práce Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU. V oborové loutkářské ceně Erik se roku 2019 umístila na druhém místě.

Na jednoduchém, ale nesmírně funkčním scénografickém nápadu (drobounké loutky na bubnu a jen minimum dalších prostředků) je postavené vyprávění iniciačního příběhu o outsiderově cestě za dospěním a přijetím společností, se silným morálním nábojem, ale také se silnou atmosférou a množstvím propracovaných loutkářských triků. V paměti utkví zejména hraní s perspektivou: kdo říká, že už tak malé loutky nemohou být ještě mnohem, mnohem menší?
— MICHAL ZAHÁLKA, Loutkář

JOHANA BÁRTOVÁ (1997) vystudovala střední grafickou školu Hellichova, obor Fotografie a užitá média. Letos dokončila bakalářské studium na pražské DAMU na Katedře alternativního a loutkového divadla obor režie-dramaturgie. Její inscenace Nejmenší ze Sámů se v roce 2019 objevila na festivalu Figuren theatre v německém Erlangenu.

DRAMA LABEL platforma založená produkčními Johanou Urbanovou a Adamem Svobodou, nabízí mladé české alternativní a loutkové divadlo pro mezinárodní trh. V tuto chvíli má výběr osmnácti inscenací, zejména z Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU. Hlavním cílem je pomoci mladým tvůrcům dostat se na mezinárodní festivaly a umožnit jim prezentovat jejich práci ve světovém kontextu.