CESTUJÍCÍ V ČASE

ADRIAN SCHVARZSTEIN, JÜRATE ŠIRVYTE-RUKŠTELE

OBSAZENÍ: Adrian Schwarzstein a Jurate Širvyte-Rukštele

CESTUJÍCÍ V ČASE …přicházejí z nepříliš vzdálené minulosti, a proto vidí náš současný svět trochu jinýma očima. Zdají se být šťastně naivní a připravení pomoci každému a všude. Jsou posedlí pořádkumilovností, svědomitě se snaží učinit čistým město, jeho obyvatele a jakoukoli věc ve svém dohledu. Překvapují kolemjdoucí svým směšným chováním, provokují a rozesmávají vytvářením absurdních až surreálných situací. Hudba, která se line z jejich kufrů, je jediným vodítkem k odpovědi, odkud tito cizinci přijeli. Přijetím pravidel tohoto neznámého světa se diváci stanou na okamžik součástí představení. Co tihle “návštěvníci z minulosti” vidí, jak vnímají rozdílnou skutečnost, jak reagují na chování publika – takové otázky se skrývají za ad hoc improvizacemi Cestujících v čase, jež oplátkou vděčí za mnohé participaci diváků. Představení začíná a končí na stejném místě. “Návštěvníci” se odněkud vynoří a pokračují ve své cestě územím festivalu, činí krátké zastávky v místech, kde se shromaźďují lidé jako v parcích, na náměstích, autobusových zastávkách, v kavárnách atd., dokud se nevrátí do výchozího bodu.

Pouliční představení Cestující v čase je dílem španělského pouličního divadelníka Adriana Schvarzsteina a litevské tanečnice Jurate Širvyte-Rukštele a vzniklo během jejich rezidenčních pobytů pořádaných UZ Arts na Srí Lance v roce 2015. Úspěšnou premiéru mělo na festival Moving Out v Hikkaduwě na Srí Lance. V roce 2016 pokračovalo turné vystoupeními na Sziget Festivalu v Budapešti, na Kulturních nocích ve Vilniusu (Litva) a festivalu Cirk! v holandském Aalstu. V roce 2017 hostovalo na mezinárodním divadelním festivalu Itfok v indické Kérale.

Námět a fiktivní postavy svého představení jsem stvořil ve vzpomínce na skutečně žijícího člověka. Pirlin byl muž, který žil uprostřed 20. století v italské provincii Cremona. Byl to zvláštní člověk, vždy ochotný pomoci a učinit své spoluobčany šťastnými… Zároveň byl tak trochu blázen, svým osobitým způsobem… Navzdory poněkud dokumentárnímu kontextu scénáře jsme nakonec vytvořili divadelní inscenaci. Přicházíme do prostředí a života, který zaznamenal mnoho významných změn. A musíme udělat jestě jeden důležitý objev: že lidé a svět zůstávají stále ne zcela proniknutelní a že každý den se může stát epizodou dobrodužného zápasu o přežití. Vytváříme divadlo, kde jsou fantazie, komično a absurdita našimi nejspolehlivějšími průvodci. Stejně jako v životě.
– Adrian Schvarzstein / poznámka režiséra

ADRIAN SCHVARZSTEIN Španělský herec, narozený v Argentině, komik, klaun, cirkusový a divadelní režisér, režisér pouličního divadla a výtvarník. Od roku 1989 pracoval v řadě evropských cirkusů a souborů pouličního divadla, spolupracoval na operních, činoherních i televizních inscenacích. Jako režisér projektu pouličního divadla Kamčatka získal v roce 2008 Cenu MiramirO, v roce 2010 Cenu Ernst na festival pouličního divadla v Brémách a Cenu Zirkólika jako nejlepší cirkusový režisér. Po dvacet let nepřestávala jeho představení pouličního divadla jako GREENMAN, Postel a DANS přitahovat davy nadšených diváků a sbírat ocenění na mezinárodních festivalech po celém světě. Nejspíš je to díky skutečnosti, že v nich mají vždy hlavní roli diváci.

JÜRATE ŠIRVYTE-RUKŠTELE Tanečnice, choreografka a režisérka, specializující se na historický tanec a divadlo. Přispěla choreografiemi k několika inscenacím barokních oper v Lotyšské národní opeře v Rize, na festivalu staré hudby Banchetto Musicale a v Paláci velkokovévodů litevských ve Vilniusu atd. Její spolupráce s Adrianem Schvarzsteinem započala v roce 2014, kdy byla jeho asistentkou při přípravě inscenace madrigalové komedie Adriana Banchieriho La Barca v Paláci velkovévodů litevských.