Bůj je DJ

Falk Richter

DIVADLO PETRA MANKOVECKÉHO

Šimon Ferstl

 

Režie: Šimon Ferstl
Dramaturgie: Jakub Szatinský
Hudba: Radovan Kuštek (DJ RNCO)
VJ: Christian Frank
Výprava: Karolína Kamenská

Obsazení:
Ona: Barbora Andrešičová
On: Tomáš Pokorný

Premiéra: 25. října 2016

Bůh je DJ Kultovní hru Falka Richtera nastudovali mladí tvůrci Divadla Petra Mankoveckého jako maximálně autentickou zprávu o tom, jak jejich vrstevníci vnímají složitost a výzvy světa, který je obklopuje a který na ně útočí. Autor označil hrdiny své hry pouze anonymními zájmeny On a Ona, ti ovšem dělají všechno pro to, aby se právě anonymity zbavili. Rozhodli se žít na očích veřejnosti, povýšit každodenní život na reality show. Díky všude nainstalovaným kamerám přenášejí dění z vlastního bytu okamžitě na internet, ale dobře vědí, že svému neviditelnému publiku musí předhodit něco zajímavějšího než jen harmonickou stabilitu každodenních rituálů zamilovaného páru. Proto prezentují extrémní názory i šokující přiznání, vzájemně se provokují vyvoláváním debaty „co by se stalo, kdyby“. Ataky se stupňují, teatrální hysterie je občas vystřídána rozpačitým tichem. Sledujeme ještě stále hru na efekt, nebo hrací prostor našich hrdinů ovládla – proti jejich vůli – drsná, zraňující realita?

Je těžké uvěřit, že hře Falka Richtera bude zanedlouho 20 let. Tvůrci vyměnili už trochu nemoderní reality show za youtuberství a formálně složitému textu otevřeli prostor pro volnost a komunikativnost. I díky tomu se podařilo vytvořit moderní, vtipnou, ale zároveň autentickou inscenaci s výbornými výkony Barbory Andrašičové a Tomáše Pokorného.
Soňa J. Smolková, Pravda

Divadlo Petra Mankoveckého (pojmenované po nedávno zesnulém oblíbeném pedagogovi VŠMU) založili mladí bratislavští herci a v prostoru jednoho z barů v centru města zpochybnili ve vlastní variaci na hru Falka Richtera Bůh je DJ umělou skutečnost reality show. Není vůbec jisté, zda city, o kterých postavy hovoří, jsou skutečné, nebo se jimi protagonisté té show jen exhibují.
Jan Kerbr, Divadelní noviny

Šimon Ferstl (1990) absolvoval studium herectví na VŠMU v Bratislavě. Jako herec hostoval v Divadle Andreje Bagara v Nitře a v Divadle Jána Palárika v Trnavě. V DPM působí jako principál, inscenace Bůh je DJ je jeho režijním debutem.

Divadlo Petra Mankoveckého vzniklo v roce 2015 z iniciativy jednoho ročníku absolventů činoherního herectví VŠMU. Jméno Petra Mankoveckého (1968-2013) odkazuje na jejich bývalého vedoucího pedagoga. Fungování divadla odstartovala inscenace Září 2015, na níž herci DPM spolupracovali s režisérsko-dramaturgickým tandemem Lukáš Brutovský – Miro Dacho. Naplno se na nezávislé divadelní scéně pak DPM etablovalo v roce 2016 úspěšným imerzivním site-specific projektem Porucha (Vánoce ve Stalkville), který s nimi na základě hry Falka Richtera Porucha připravila česká režisérka Petra Tejnorová.