BRIM / VLNOLAM

Vesturport – Jón Atla Jonasson

VESTURPORT

Haflidi Arngrimsson

Režie: Hafliði Arngrímsson
Scénografie: Börkur Jónsson, Hlynur Kristjánsson
Světla a zvuk: Björn Kristjánsson, Sigurjón Brink
Asistent režie: Ólafur Darri Ólafsson

Osoby a obsazení: 
Jónas: Björn Hlynur Haraldssson
Benni, kuchař: Gísli Örn Garðarsson
Strojník: Ingvar E. Sigurðsson
Dívka: Nína Dögg Filippusdóttir
Keith: Ólafur Egill Egilsson
Jóngeir: Víkingur Kristjánsson

Premiéra: 20. února 2003

VLNOLAM – Děj se odehrává na palubě malého rybářského plavidla, operujícího u islandských břehů, a jeho děj se točí kolem konfliktní pětičlenné posádky. Zatímco se loď kymácí v neklidném temném moři, v hlavách mužů na palubě se honí sny a neodbytné myšlenky. Hořkosladký a komický příběh, odrážející způsob života v městečkách, jež lemují islandské pobřeží a jsou zcela závislá na nejisté prosperitě rybářského průmyslu. Jeho postavy však nejsou zobrazeny nijak melancholicky. Muži na palubě jsou možná výstřední, ale barvití a plní života. “Nápad na tuto hru vznikl ze zážitku dlouhého ,suchého’ období, kdy jsme nechytili ani čurdu. Byla to drsná lekce lidského chování. Žádný rybář nechce být na lodi, kterou to postihne. Když na moři nemáte co dělat, máte až moc času přemýšlet, a to může být nebezpečné,” řekl autor.

Tímto představením se Jónu Atlimu i souboru herců podařilo dokázat, že hra, která vychází přímo z místního prostředí, se nás dotýká více než ty, jež mají údajně mezinárodní dosah. Tento detailní portrét postav na palubě malého islandského rybářského plavidla se stává ztřeštěným pojednáním o lidech, čekajících ve frontě na život.
Anne Mareile Moschinski, Mainzer Rheinzeitung 

HAFLIDI ARMGRÍMSSON (1951) - Studoval divadlo a komunikaci na univerzitách ve Vídni a ve Stockholmu a režii na Semináři Maxe Reinhardta ve Vídni. Pracoval jako dramaturg a režisér v islandském Národním divadle, v Městském divadle v Reykjavíku, v NBS (islandském rozhlase a televizi), švédském Riksteatern a ve Vesturportu. Je uměleckým šéfem nezávislého divadla Frú Emilía, a to od jeho vzniku v r. 1986. Na Islandské herecké škole učil v letech 1985-2004 historii divadla a od roku 1996 je dramaturgem a režisérem Městského divadla v Reykjavíku. Do islandštiny přeložil řadu her, románů a knih pro děti. 

VESTURPORT - Divadlo bylo založeno v roce 2001 a je kolektivem divadelníků zaměřujících se na tvorbu netradičního divadla a filmu. Vlnolam Jóna Atliho Jónassona patří k cenami ověnčeným inscenacím souboru. Za posledních čtrnáct let si Vesturport vybudoval pověst novátorského islandského divadelního souboru a filmové společnosti. Je známý jak svými intimními minimalistickými inscenacemi, tak průkopnickými vysokooktanovými produkcemi, jež se vyrovnávají s tradičními divadelními texty. Britský list Guardian jej nazval “jedním z nejvíce vzrušujících divadel v Evropě”. Vesturport dosud produkoval sedm celovečerních filmů, dva dokumenty a patnáct různých divadelních inscenací, kterým se dostalo širokého diváckého i kritického ohlasu a získaly řadu ocenění doma i v zahraničí včetně Evropské ceny Nové divadelní reality, udělené v roce 2011 za souhrnné dílo souboru, jeho průkopnický charakter a originalitu.