Teatromat

Ondřej Cihlář a kolektiv

VOSTO5

Režie: Ondřej Cihlář a kolektiv

Vosto5 je generační divadlo spojující poetiku moderního kabaretu a autorské tvorby založené na nadsázce, improvizaci a mystifikaci. Jejich nejnovější inscenace je postavena na principu „divadelního automatu“, v němž diváci rozhodují o osudu mladé dívky, která se rozhodla splnit si v hlavním městě svůj velký sen. Podaří se jí vyhnout nástrahám a překonat veškeré překážky? Uspěje v novém prostředí? Její osud je také ve vašich rukou!

Délka představení: 01:30

Režie: Ondřej Cihlář
Scéna: Kateřina Bažantová
Kostýmy: Josefína Bakošová
Animace: Libor Pixa
Dramaturgie: Jan Foukal

Hrají: Petra Nesvačilová, Ondřej Bauer, Petr Prokop, Ondřej Cihlář

Premiéra 29. dubna 2010

Představení je součástí projektu "Budoucnost evropského činoherního divadla – tradice nebo experiment ve visegrádském prostoru".


Teatromat - Představení, jehož děj mají ve svých rukou diváci, je inspirováno Radúzem Činčerou a jeho Kinoautomatem, který měl velký úspěch na výstavě EXPO ´67 v Montrealu. Alena je z Českých Budějovic a jede do Prahy na konkurz do Divadla Na Zábradlí. Osud jí však připravil hned několik nástrah a Alena se musí rozhodnout, jak bude situaci řešit. V tom jí mají pomoci diváci. Představení má tak mnoho možností a pokaždé mohou diváci vytvořit jeho jinou variantu.

 

Ondřej Cihlář ( ⃰ 1978) – Režisér, dramaturg, herec, moderátor, spoluzakladatel, protagonista a spoluautor všech představení Divadla Vosto5, člen asociace pro podporu a rozvoj nového cirkusu v ČR – Cirqueon. Absolvent DAMU, oboru režie na Katedře alternativního a loutkového divadla. Věnuje se autorskému divadlu, site specific a multižánrovým projektům.

 

Divadlo Vosto5 – Generační divadlo spojující v sobě poetiku moderního kabaretu vyrůstajícího na text-appealových kořenech, satiru, nadsázku, improvizaci a mystifikaci. Programově se věnuje autorskému divadlu. Své náměty čerpá především z domácího prostředí; schopnost uchopit omšelý motiv, téma, situaci či atmosféru a zasadit je do souvislostí dneška a upozornit tak na jejich jedinečnost je metodou Divadlu Vosto5 vlastní.

Pro Vosto5 je také typická schopnost skloubit nazkoušenou inscenaci s otevřenou jevištní formou, jež umožňuje rozehrávat dané situace okamžitou improvizací, která reaguje přímo na diváky, momentální situaci aktérů či společensko - politickou událost. Divadlo Vosto5 nabízí divákům pohled na naši společnost očima generace, která dětství a rannou část puberty strávila ještě před rokem 1989. Ke kmenovým členům souboru patří Petr Prokop, Jiří Havelka, Tomáš Jeřábek a Ondřej Cihlář. V posledních letech uvedli Košičan 3 (2006), Karavan Evropa (2007) či Špialová ruka (2008). Kromě vlastní tvorby na sebe Divadlo Vosto5 váže i spřátelené umělce z oblasti filmu, výtvarného umění a hudby.