NOVINKY

První informace o letošním programu

Letošní 23. ročník Mezinárodního festivalu Divadlo, který se uskuteční 9. – 17. 9. 2015, přiveze mimořádné inscenace i velká jména světového divadla. Klasika i experiment, slavní tvůrci i nadějné mládí, velké gesto i roztomilé miniatury...

Poprvé v České republice uvidíme práci jednoho z nejrespektovanějších režisérů dneška Krzysztofa Warlikowského s jeho opusem (A)pollonia. Tento čtyřhodinový kus, který se splétá z řady textů, pronikavou a podmanivou formou hovoří k  citlivému tématu polského vlastenectví i pojmu viny, oběti a hrdinství.

Maďarského mistra krutých obrazů dneška Kornéla Mundruczó s jeho Netopýrem, který vznikl na půdě polského divadla TR, můžeme obdivovat pro jeho přesnou a bolestivou sondu do lidské existence.

Z německého prostoru, z berlínské Schaubühne, přivezeme vytříbenou interpretaci klasiky Henrika Ibsena Nepřítel lidu v režii Thomase Ostermeiera, renomovaného režiséra, který spolu se svým scénografem Janem Pappelbaumem moderně zpracovává Ibsenovy hry s důrazem na jejich současný přesah a dramatické kvality.

Z dalekého Islandu přivezeme inscenaci Brim, z blízkého Slovenska nápady a energií sršící adaptaci Mistra a Markétky umístěnou v šapitó a ze Slovenského národního divadla inscenaci Michala Vajdičky Laskavé bohyně.

Domácí program mapuje současné tendence českého i moravského divadla a představuje tvorbu našich nejvýraznějších režisérů – Jana Mikuláška, Anny Petrželkové, Martina Františáka dua SKUTR a řady dalších.

Ojedinělá koncentrace toho, co si z divadla poslední doby nesmíte nechat ujít.